ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ» 2018 -19

Την Τρίτη 16 / 04 /2019 η ομάδα της « Βουλής των εφήβων » του σχολείου μας προσομοίωσε το Δημοτικό συμβούλιο, στην αίθουσα του Δημοτικού συμβουλίου με την ευγενική παραχώρηση και συμμετοχή του Δημάρχου Χίου Εμμανουήλ  Βουρνού .  Μιλήσαμε για την Δημοκρατία, τα ανθρώπινα δικαιώματα και πήραμε  συνέντευξη από τον δήμαρχο Χίου καθώς το θέμα μας, αφορά την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. .

Ο δήμαρχος αναφέρθηκε στην ψήφο των νέων από το 17 έτος  της ηλικίας τους βάσει του νέου νόμου και σαν παρατηρητής της συνεδρίασης, διατύπωσε την άποψη του για το θέματα που πραγματεύτηκε η ομάδα μας στη διάρκεια της συνεδρίασης. Η έφηβη βουλευτής μας για το σχολικό έτος 2018 – 2019 ήταν η μαθήτρια  του Β3 τμήματος Σταματία Φραγκάκη.

Δημοσίευση στην Εφημερίδα Αλήθεια.

Επισυναπτόμενα