Πολιτισμοί στο πέρασμα των χρόνων

Σχολικό έτος 2013-2014

Τετράμηνο: Β

Τάξη: Α

Τμήμα: Α2

Καθηγήτρια: Κρανά Θεοδώρα (ΠΕ01)

civils

Σκοπός του προγράμματος είναι να γίνει μία ολοκληρωμένη αναφορά σε ξεχασμένους πολιτισμούς, λαούς που αφανίστηκαν με μυστηριώδη τρόπο, αλλά και στην πορεία ορισμένων γνωστών μας μέσα στους αιώνες. Η εργασία θα περιέχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την ιστορία και τα πολιτιστικά στοιχεία όπως η θρησκεία, η γλώσσα και η πολιτική. Επίσης, θα εστιάσει βαθύτερα στην ιδεολογία, στον τρόπο ζωής των ανθρώπων καθώς και στις θαυμαστές ιδέες και ήθη που ακόμα και εμείς, ύστερα από χιλιετίες εξέλιξης, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας. Οι μαθητές χωρισμένοι σε τέσσερις ισάριθμες ομάδες θα συγκεντρώσουν τα στοιχεία που εντάσσονται στη θεματολογία της καθεμίας από αυτές. Η πρώτη θα ασχοληθεί με το ανθρώπινο γένος από την αρχή της ιστορίας και με τον ξακουστό αμφιλεγόμενο πολιτισμό της Ατλαντίδος. Οι άλλες τρεις θα αναλάβουν ανά κατηγορία λαούς της Αμερικής, της Ασίας, της Αυστραλίας και της Ευρώπης.

Παρουσίαση project (σε prezi)

Επισυναπτόμενα